BYLINY.jpg

Bylin je opravdu nespočetné množství druhů od různých druhů trav až po pestrobarevně kvetoucí dvouděložné rostliny. Byliny jsou rostliny, kterým nedřevnatí stonek. Patří sem nepřeberné množství rostlin s typickými stonky typu lodyha, stvol, stéblo. Patří sem i celá řada rostlin s pestrobarevnými květy. Jsou to rostliny jednoleté, víceleté i trvalky. Abychom byli s nabídkou rostlin kompletní, zařadíme sem i mechy a kapradiny, které sice do bylin nepatří, ale pokud je potkáte, budete je hledat spíš tady, než v sekci Stromy a keře.

NA HLAVNÍ STRÁNKU   LIDSKÁ OBYDLÍ

jitrocel kopinatý

Je to opravdu dobrá léčivka účinná proti zmíněnému kašli, a má protizánětlivé a antibiotické působení. Zevně se používá na rány všeho druhu a velmi úspěšně je léčí. Léčivé účinky mají i semena.

jitocelkopinaty.jpg

sedmikráska chudobka

Na její bílá kvítka narazíte během celého roku, dokonce i když krajinu pokrývá ještě sníh. Vyskytuje se všude na loukách, okrajích cest a v zahradách. Sedmikrásky jsou velmi odolné rostliny, v zimě snesou teplotu až -15 °C. Řadí se mezi jedny z nejdéle kvetoucích rostlin u nás.

sedmikraska.jpg

jitrocel větší

Jitrocel větší je nejhojněji se vyskytujícím jitrocelem, který roste na živinami bohatších místech i jako plevel v zahradních trávnících. Je jedním z více než deseti druhů rodu jitrocel které v České republice vyrůstají.

jitrocel_vetsi-1.jpg

kopřiva dvoudomá

V žahavých chlupech je obsažena směs tří látek, které společně způsobují – naneseny na kůži nebo zavedeny pod kůži – kopřivkové pupence. Stačí k tomu desetimilióntina gramu. Léčivka.

kopriva.jpg

heřmánek terčovitý

O původu heřmánku terčovitého se vedou spory. Pravděpodobně je původem z Asie (Dálný Východ) nebo ze Severní Ameriky.  Někdy bývá využíván v lidovém léčitelství jako náhražka heřmánku pravého. Silně aromaticky voní.

hermanekt.jpeg

pampeliška lékařská

Díky rozboru DNA víme, že pampeliška lékařská je vlastně souhrn několika druhů, které se od sebe geneticky liší. Ke správnému určení druhu je stejně těžká cesta, jako třeba u ostružiníku. Léčivá.

pampeliska.jpg

rdesno ptačí - truskavec

Jestli máte problém rozpoznávat byliny jednu od druhé, tak tady ho mít nebudete. Rdesno ptačí je léčivá bylinka, kterou najdete v každém chodníku, v každé zámkové dlažbě. 

rdesnoptaci.jpg

podzimka obecná

Podzimka obecná je kvůli analýze DNA vláčena různými rody už několik let. Můžete jí znát jako pampelišku podzimní nebo máchelku podzimní ale protože geneticky mezi pampelišky nepatří, je nejnověji usazena v samostatném rodu podzimka. V latině je na tom stejně. Má dokonce i tři latinská jména.

podzimka.jpeg

jílek vytrvalý

Druh dříve též nazývaný jílek anglický je jednou z nejkvalitnějších víceletých trav. Je základem všech zatěžovaných sportovních i rekreačních trávníků, v nichž tvoří vitální složku zajišťující porostu odolnost vůči silné zátěži a rychlou regeneraci poškozených míst.

jilek.jpg

jetel plazivý

Čerstvý je oblíbenou pastvou pro domácí drůbež. Je velmi ceněný jako medonosná rostlina. Je to také léčivá bylina. Trojlístek, symbol Irska, je nejpravděpodobněji list právě tohoto druhu, i když se někdy používají listy šťavele. U nás je čtyřlístek symbol štěstí a hledáme ho právě v porostech tohoto jetele.

jetelplazivy.jpeg

bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha je v okolí Staňkova brána jako postrach zahrad, odkud se jen těžko vyhání. Určitě jste slyšeli spíš lidový název husí packa. Ačkoli podobných miříkovitých rostlin s podobným květenstvím je opravdu mnoho, tuhle si zahrádkář nesplete. I když je to léčivka.

brslice.jpg

mléč rolní

Mléč rolní je vytrvalá rostlina, úporně setrvávající na stanovišti, kde tvoří tzv. hnízda. Z oddenku vyroste každý rok až do výšky 150 centimetrů. Jeho květy se otevírají jen při slunečném počasí, a to ráno mezi 7. – 8. hod. Mezi 10. – 14. hod. se zavírají. Krátká pracovní doba, že?

mlec.jpg

pýr plazivý

Pýr plazivý je všudypřítomný, úporný a jen těžko odstranitelný plevel, tudíž hlavně mezi zahrádkáři značně neoblíbený. Ovšem jako léčivka je pýr účinným přírodním lékem na celou řadu zdravotních potíží a v lidové medicíně se používá už od starověku.

pyr.jpeg
NA HLAVNÍ STRÁNKU   POLE A LOUKY

ostřice obecná

Typické pro ostřice je skutečnost, že netvoří na nevětvených trojhranných stéblech kolénka. Celosvětově jich je 2000 druhů a pěstují se jejich kulturní variety jako okrasné traviny.

ostrice.jpeg

 přeslička rolní

Přesličku rolní jste při procházkách přírodou jistě zaregistrovali pro její výraznou podobu s jehličnatými stromy. Patří mezi naše nejlepší léčivky a roste na polích a podél cest. Jarní hnědé lodyhy se nesbírají, jen ty zelené, letní, které zhruba od května do září připomínají svým vzhledem miniaturní jedličky.

 preslicka.jpg

čekanka obecná

Čekanka má blahodárný vliv na látkovou výměnu – již ve starém Egyptě byla používána pro posílení žaludku a trávicích procesů. Kořen jedné odrůdy  se praží a připravuje se z něj kávová náhražka – cikorka. Praženina se přidává rovněž do tradiční melty. Jiná odrůda se zase pěstuje pro tzv. čekankové puky, což jsou rychlené pupeny kořenové hlavy používané jako salátová zelenina.

cekanka.jpg

 jetel luční

O jeteli lučním se říká, že má slušné spektrum pozitivních účinků na zdraví. Výživou hodnotu jetele ocení spíše zvířata, ale pro zajímavost můžeme uvést, že jihoameričtí indiáni si údajně jetel pěstují jako rostlinu, která jim pomáhá překlenout jarní hladové období. 

 jetellucni.jpg

heřmánek pravý

Heřmánek může být považován za vůbec nejprobádanější léčivku. Pokud bychom měli účinky heřmánku shrnout jen do několika málo slov, tak heřmánek vyniká svými protizánětlivými, hojivými, zklidňujícími, dezinfekčními a protialergickými účinky. Výhodou heřmánku je, že ho mohou využívat i kojenci.

hermanekpravy.jpg

 rdesno hadí kořen

Naši předci věřili, že při hadím uštknutí jim může pomoci právě tato rostlina; odtud tedy pochází její název. Na ruském venkově se v těchto případech dodnes užívá. Jeho typická růžová květenství potkáme na vlhkých loukách kolem Radbuzy naprosto běžně.

 rdenohadi.jpeg

krvavec toten

Krvavec toten má vskutku zajímavé jméno, které vzniklo z jeho schopnosti zastavovat krvácení. Lidově se mu říká kominíček. Na louce pod staňkovskou školou je opravdu nepřehlédnutelný.

krvavec.jpeg

vlčí mák

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Čerstvé okvětní lístky vlčích máků se hodí do letních salátů a pomazánek nebo jako ozdoba dezertů a nápojů.
Je léčivý.

 vlcimak.jpg

lopuch plstnatý

Lopuch plstnatý nebo pavučinový  asi většina zná díky pichlavým kuličkám květního úboru, které se snadno přichycují na oblečení. Léčebné použití lopuchu je známo již od středověku, kde se používaly listy, plody i šťáva z čerstvých kořenů.

lopuchplstnaty.jpeg

chrpa polní

Chrpa polní je půvabnou bylinou s vesele modrými až modro-fialovými květy, které snadno zahlédnete už zdálky. Často roste spolu s dalším lučním kvítím, například s vlčím mákem, čekankou, řebříčkem či heřmánkem.
Je léčivá.

 chrpa.jpg

srha laločnatá

Srha je statná, vytrvalá a hlavně velmi hustě trsnatá. Dorůstá do výšky až 1,5 m. Jedno z mnoha charakteristických znaků je, že má dlouhé přízemní listy rostoucí z mohutného bohatého kořenového systému.

srha.jpg

pcháč rolní

Pcháč rolní, známý též jako pcháč oset, je vytrvalá, dvoudomá, ostnitá rostlina kvetoucí v létě růžově fialovými květy sestavenými do mnoha úborů a je v mnoha zemích považována za jeden z nejnebezpečnějších a velmi obtížně likvidovatelných plevelů.

 pchac.jpg

lopuch větší

Lopuch větší je dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité, rostoucí jako plevel často na smetištích, rumištích a kolem cest. Od lopuchu plstnatého je snadno rozeznatelný tím, že kuličky tohoto druhu jsou sejmout z oblečení opravdu špatně, protože háčky nejsou kryté plstí.

lopuchvest.gif

řebříček obecný

První zmínky o zdravotních benefitech řebříčku pocházejí ze záznamů popisujících Trojskou válku přibližně z období 1200 př. n. l.. Ve středověku se spolu s dalšími surovinami používal pro ochucení piva a mezi lidmi byl vždy oblíbený i díky svému přínosu pro zahradu. Řebříček totiž dokáže dodávat živiny do půdy a zároveň působí jako insekticid proti nežádoucímu hmyzu.

 rebricek.jpg

vratič obecný

Celá rostlina je sice jedovatá i pro člověka, ale množství obsaženého jedu není tak veliké, abyste se s vratičem báli pracovat. Naopak, jeho účinky na hmyz činí z vratiče velmi oblíbeného pomocníka. Hledáte účinný přípravek proti šatním molům, komárům, mouchám, mandelince bramborové nebo mšicím? Už nehledejte…

vratic.jpg  
NA HLAVNÍ STRÁNKU   LES

starček hajní

Starček hajní patří mezi nejčastější a nejnápadnější rostliny prosvětlených lesů a lesních luk, je hromadně rozšířený v hornatých krajích celé České republiky.  Jedná se ovšem o okruh několika druhů.

starcek.jpeg

bolševník velkolepý

Bolševník velkolepý patří mezi největší evropské byliny - je až 500 cm vysoký, listy má až 250 cm široké. Je to invazní druh, který na daném území ničí původní ekosystémy. Pro člověka představuje nebezpečí v podobě vyrážek, puchýřů a podráždění kůže. 

bolsevnik.jpeg

třezalka skvrnitá

Plete se s třezalkou tečkovanou. U třezalky tečkovanévšak prosvítají proti světlu na listech jen hlavní žilky, které se nespojují, zatímco u třezalky skvrnité prosvítají proti světlu všechny žilky, které jsou spojeny v hustou síť. Třezalka je stará léčivá bylina, využívaná od starověku, i když tečkovaná má víc účinných látek.

trezalka.jpg

bika lesní

Tato travina patří do čeledi Juncaceae – sítinovité. Tráva je rozšířena téměř po celé Evropě i v některých částech Asie. V přírodě má v oblibě zejména vlhčí stanoviště v lesních podrostech, vřesoviště, rašeliniště a křoviny. Tvoří husté trsy sytě zelených, lesklých listů.

bika.jpg

ploník ztenčený

Ploník ztenčený je jeden z nejrozšířenějších mechů v Česku, který se nachází ve stinných částech lesa. Je to sytě zelený mech. Ploník ztenčený roste v mírném pásmu celé Země a v Evropě je jedním z nejrozšířenějších a zároveň největších mechů. Vyskytuje se v listnatých i jehličnatých lesích a ve stinných a vlhkých polohách až po horní hranici lesa.

plonik.png

 kapraď samec

Zjara je růst listů této kapradiny velmi rychlý, protože jejich zárodky na oddenku se vyvíjejí už na podzim. Je to velmi hojný druh, nalezneme jej ve stinných lesích, v křovinách a hájích, podél potoků nebo na zříceninách starých budov.

 kaprad.jpg
NA HLAVNÍ STRÁNKU   VODNÍ PLOCHY

mochna husí

Mochna husí pochází zřejmě z jihovýchodní Asie. Rozšířila se v mírném pásmu prakticky po celé severní polokouli a byla také člověkem zavlečena do Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland, kde se jí daří výborně. Je léčivá.

mochna.jpg

rákos obecný

Rákos je vytrvalá, mohutná tráva s daleko plazivým oddenkem s až 10 m dlouhými výběžky. Rákos má široké technické využití. Je vhodnou rostlinou pro kořenové čističky a pro produkci biomasy. Především v minulosti se používal jako střešní krytina a podklad pod omítku.

RAKOS.jpg

vodní mor

Vodní mor je rod jednoděložných rostlin z čeledi voďankovité. Jsou to vytrvalé sladkovodní byliny s jednoduchými vstřícnými nebo přeslenitými listy a trojčetnými květy otevírajícími se nad hladinou. Invazní druh.

vodni or.jpg

orobinec širokolistý

Orobinec je vytrvalá bahenní a pobřežní bylina, 100-250 cm vysoká. Orobinec je tradičním přírodním a k životnímu prostředí šetrným materiálem na výrobu pletených košíků, ošatek na kynutí chleba, rohoží, klobouků, tašek, či ozdob. Sází se jako okrasná rostlina do zahradních jezírek a je také velmi vhodný do kořenových čističek odpadních vod nebo čisticích nádrží koupacích biotopů.

OROBINEC (1).jpg

leknín

Leknín je rod nižších dvouděložných rostlin z čeledi leknínovité. Jsou to vytrvalé vodní byliny s plovoucími listy a nápadnými květy, rozšířené po celém světě od tropů po mírný pás. V České republice rostou 2 druhy: leknín bílý a leknín bělostný.

leknin.jpeg

 křídlatka japonská

Křídlatka japonská, nebo také opletka japonská, je nejznámější druh rodu křídlatka. Je to statná, vytrvalá, rychle se rozrůstající invazní rostlina dosahující výšky okolo 2 metrů a vytvářející téměř neprostupné porosty.

 kridlatka.jpeg

paticka.jpg
inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.