STROMY.jpg

Stromy a keře jsou víceleté byliny s dřevnatým stonkem. To jen tak na úvod. A je jich kolem nás opravdu hodně.

NA HLAVNÍ STRÁNKU   LIDSKÁ OBYDLÍ

trnovník akát

Trnovník akát má více předností, pro které byl dříve často vysazován. Dnes se však již od jeho okrasných výsadeb ustupuje, stejně jako od jiných, protože jde o silně invazní rostlinu. Šíří se kořenovými výmladky, omezuje růst ostatních rostlinných druhů a odstranit porosty této dřeviny je velice obtížné.

akat.jpg

růže šípková

Růže šípková je keř, který může dosahovat výšky až 3 metry. Je rozšířený téměř v celé Evropě, nachází se nejčastěji na slunných místech. Díky vysokému obsahu vitamínu C v plodech je skvělým pomocníkem v prevenci proti nachlazení.

ruze.jpg

lípa srdčitá

Lípa srdčitá neboli malolistá je náš národní strom. Vůni lipového květu prý cítí včely na vzdálenost tří kilometrů. Květy jsou léčivé a dřevo je oblíbené mezi řezbáři.
Národní obuví některých evropských států jsou dřeváky. Nejtrvanlivější, jak se ukázalo, jsou z lipového dřeva. Dá se v nich ujít 352 km, kdežto v dřevácích z topolového dřeva jen 142 km.

lipa.jpg

hloh obecný

Hloh je v okolí Staňkova hodně populárním keřem už hezkou řádku let. Od čeho si myslíte, že jsou odvozeny názvy Hlohová nebo Hlohovčice?  
Plody hlohu - hložinky jsou léčivé a stejně jako například ze šípků se z nich dělaly marmelády a šťávy.

hloh.jpg

javor mléč

V předjaří roní javor mléč z cév šťávu bohatou cukrem, která vytéká po poranění větví. Sirup z mízy mléčného javoru je kvalitnější než u jiných javorů díky obsahu aromatických látek. Mléčná šťáva listů obsahuje kaučuk.

javor.jpg

šeřík obecný

Plod, kůra, listy a kořeny šeříku obsahují látku syringin, která při styku s lidskou pokožkou může působit dráždivě a vyvolat alergickou reakci. Syringin dráždí také sliznici a nalezneme jej rovněž v mnoha dalších rostlinách, které mohou být člověku jedovaté.

šerik.jpg

topol bílý

Topol bílý, zvaný též topol linda nebo jen linda, je opadavý strom z čeledi vrbovité. V ČR dosti rozšířený především v údolích velkých řek. Bílé chmýří, které v létě občas pokryje velké plochy, padá na vrub právě topolům.

topol.jpg

jasan ztepilý

Dřevo jasanu je velmi kvalitní a patří mezi nejvyhledávanější materiál k výrobě nábytku, dýh, sportovního nářadí, parket a hudebních nástrojů.
Je léčivý.

jasan.jpg
NA HLAVNÍ STRÁNKU   POLE A LOUKY

slivoň myrobalán

Tradičním keřem podél cest je planý myrobalán, která je mylně označován jako špendlík nebo mirabelka.  Všechny jmenované druhy jsou si hodně podobné a i odborníci v nich mají občas zmatek. Když si všimnete, že se například plody na různých keřích liší barvou, velikostí i dobou zrání, je jasné, že se nám například na cestě na Holubí hlavu u cesty zelená hned několik různých kříženců.

myrobalan.png

ostružiník maliník 

ano, i maliny jsou vlastně ostružiny. Jen nemají ostny, jsou sladší a pravidelně červivější. Léčivka.

 malina.jpg

líska obecná

Líska obecná je kulovitý keř známý především pro své plody - lískové oříšky. Oříšky, jsou nejen chutné, ale také velmi zdravé. Obsahují. 60 % tuků (převážně nenasycené mastné kyseliny, které jsou zdraví prospěšné), dále bílkoviny, cukr, hořčinu, vitamin E, vitaminy skupiny B a množství minerálních látek. Jsou výživné, dodávají tělu energii a díky obsaženým látkám působí pozitivně například na nervovou soustavu.

liska-obecna.jpg

 ostružiník křovitý

neboli řasnatý, je všudypřítomný a ano, máte pravdu, v lese vypadá jinak, než na mezi nebo u vás na zahradě. Vzhledem ke křížení mnoha druhů je velmi nesnadné křížence jednoznačně určit, takže pokud si v hlavě necháte jen "ostružiník", asi uděláte nejlépe. Léčivka.

 ostruzina.jpg
NA HLAVNÍ STRÁNKU   LES

smrk ztepilý

Smrková pryskyřice byla dříve těžena pro výrobu kalafuny, terpentýnu a bednářské smůly. Smrkové dřevo má velmi široké uplatnění v nábytkářství, stavebnictví, používá se při výrobě papíru.

smrk.jpeg

buk lesní

Buk lesní je statným stromem a dožívá se až 400 let. Jedná se o nejpěstovanější listnatou dřevinu u nás. Má tvrdé dřevo, které nachází využití v nábytkářství, využívá se k výrobě železničních pražců, parket, hraček. V minulosti se z bukvic lisoval olej.

buk-lesni.jpg

jedle bělokorá

Jedle bělokorá má antibakteriální, antivirové, dezinfekční, uklidňující i afrodisiakální účinky. Zvyšuje imunitu, prokrvuje a prohřívá. Přípravky z jedle jsou často využívány při nachlazení, chřipce, zápalu plic a angíně.

jedle-belokora.jpg

dub letní

Dub letní roste velmi pomalu, zralého věku dosahuje až ve 100 letech, zato je ale dlouhověký, může se dožít i 2000 let. Listy z dubu opadávají až na jaře.
Dub je symbolem síly a je považován za krále lesních stromů, proto jsou dubové listy a žaludy odznakem lesníků a myslivců.

dub.jpg

bříza bradavičnatá, bělokorá

Listy břízy bělokoré jsou vhodným močovým a ledvinovým antiseptikem. Močopudný účinek je ještě zesilován relativně vysokým obsahem vitaminu C. Je účinná i při léčbě močových a ledvinových kamenů, stejně tak léčí nejrůznější otoky.

briza.jpg

dub zimní

Nejspolehlivějším poznávacím znakem je délka řapíku. Dub letní má oproti dubu zimnímu podstatně kratší řapík. stopka, na níž visí číška žaludu – u dubu letního je dlouhá (3–7 cm), u dubu zimního je zakrnělá či velmi krátká (do 1,5 cm) báze listů: „ideální“ dub letní má listy na bázi srdčitě ouškaté, tzv."vyhrnuté šponovky".

 dub-zimni.jpg

borovice lesní

Borovice lesní je národním stromem Skotska, kde má její pěstování tradici již od dob Keltů. V nehostinném Skotsku se tyto stromy často vysazovaly jako větrolamy a jejich shluky byly pomůckou pocestných, aby v nevlídném počasí nesešli z cesty. 

borovice.jpg

brusnice brusinka

Brusnice brusinka je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Plodem této rostliny je brusinka, která dala jméno celé rostlině. Je bohatá na vitamín C a dělají se z ní výtečné kompoty. Kvůli jejímu ústupu se však občas místo brusinek podle stejného receptu zavaří rybíz.

 brusinka.jpg

modřín opadavý

Dřevo se používá k výrobě nábytku, obkladům stěn či jako stavební dříví. Dříve se z něj též vyráběly bedny a kola. Vysoce ceněna je i pryskyřice modřínu, nazývaná benátský terpentýn.

modrin.jpg

bez černý

Bez černý je snad nejznámější a nejoblíbenější léčivka. Dříve se věřilo, že je bezový keř místem, které osidlují dobří duchové a víly. V mnoha částech Evropy byl považovaný za kouzelnou rostlinu. Uctívali ho Keltové i staří Germáni.

 bez.jpeg

jahodník obecný

Rostlina produkující chutné lesní plody. Listy obsahující velké množství flavonidů, tříslovin a vitamínu C jsou zase odpradávna známou a používanou drogou a jsou základní složkou obrovského množství čajových směsí. Listy kulturních odrůd jahodníků však léčivé vlastnosti nemají.

jahodnik.jpg

habr obecný

Habr se velmi často používá jako stříhaný živý plot, druh velmi dobře snáší častý řez. Jeho plody na podzim slouží jako potrava pro drobné ptáky, jako jsou například pěnkavy a sýkory, i pro malé savce, jako jsou myši a plchové.

 habr.jpg

brusnice borůvka

Plody borůvky zvyšují odolnost vůči radiaci. Brusnice borůvka se používá jako účinný doplněk při odvykání kouření.  Její malé plody, které jsou výrazně tmavě modré až modrofialové barvy, jsou používány v lidovém léčitelství již minimálně 800 let.

boruvka.jpg  
NA HLAVNÍ STRÁNKU   VODNÍ PLOCHY

vrba bílá

Kůra mladých větví vrby obsahuje hořkou látku salicin, která se užívala a dosud ještě užívá proti horečce. Ohebné prutovité větve se využívají v košíkářství.

vrba.jpg

vrba jíva

Vrba jíva je vysoko ceněna včelaři, protože poskytuje bohatou včelí pastvu už časně zjara. Větve s více či méně rozvitými jehnědami se tradičně využívaly o Květné neděli ke svěcení kočiček.

jiva.jpg

olše lepkavá

Olše se sází k upevňování břehů a hrází. Díky vysokému obsahu tříslovin je dřevo olše trvanlivé ve vlhkém prostředí. Rychle roste, společně s vrbou a topolem se proto používá na výrobu pilinových briket a drtí.

olše.jpg

vrba křehká

Vrba křehká je významnou vodohospodářskou dřevinou, používanou ke zpevnění břehů vodních toků či rybničních hrází.

vrbakrehka.jpg

topol osika

Dřevo osiky se v antickém Řecku využívalo pro výrobu obranných štítů. Do obložení a vybavení saun se osikové dřevo obzvlášť hodí, protože se nepřehřívá, nevylučuje pryskyřici a nevytváří třísky.

osika.jpg    

paticka.jpg




inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting