RYBY.jpg

Těžko budeme hledat rybu v lese nebo na poli. Ještě snad v lidském obydlí v mrazáku, ale jinak patří všechny do vody, ať už je voda u pole nebo u lesa. Nedáváme tady prostě na výběr. Chovný rybník  má jiné zákonitosti než potok nebo řeka a také osazenstvo vypadá trochu jinak. I tam probíhá konkurenční boj  a mezi původní flóru a faunu se k nám tlačí cizí invazní druhy.

NA HLAVNÍ STRÁNKU   VODNÍ PLOCHY

kapr obecný

Kapr má velmi dlouhou životnost a některé druhy se dožívají až 50 let. Když se kapr dostal do USA, přemnožil se a způsobil ekologickou katastrofu. Zvláštní je, že zatímco je téměř všude na světě kaprů mnoho, ve své původní domovině, ve střední Asii, jsou ohrožení. U nás je však najdete jak v chovném rybníku, tak potom vysazené v Radbuze.

lysec.jpg

plotice obecná

Plotice patří k velmi významným rybám, její význam však není v užitkovosti, ale tkví v tom, že je nedílnou částí potravního řetězce (tvoří jednu z nejvýznamnějších součástí jídelníčku dravců).

plotice.jpg

amur bílý

Amur bílý  patří do čeledi kaprovitých ryb. Pochází z Číny a do Čech byl dovezen z důvodu likvidace porostů rákosí. Díky jeho prodlouženému střevu, které měří přibližně dvakrát tolik, než je délka samotné ryby, může rychle trávit rostlinnou stravu.

amur.jpg

cejn velký

Cejn je hejnová stanovištní ryba, delší cesty podniká jen kvůli tření. Přes den se drží spíše v hloubkách dále od břehu a na noc se stahuje za potravou do mělčin blízko břehu. Na zimu se ve velkých hejnech odebírá do těch největších hloubek.

cejn.jpg

tolstolobik bílý

Tolstolobik je kaprovitá ryba, jejíž původním domovem jsou rozlehlá území východní Asie, řeky povodí Amuru, zejména pak oblasti jižní Číny. Je velmi pohyblivý, plachý, když se poleká, dokáže vyskočit nad hladinu až 2 metry.
Musí být uměle rozmnožován.

tolstolobik.jpg

 ouklej obecná

Jedna z nejmenších kaprovitých ryb, ouklej, je stále ještě poměrně hojná. Obývá převážnou část Evropy, kromě Irska, Skotska, Skandinávie a jižních poloostrovů. 

 ouklej.png

lín obecný

Lín je výborně uzpůsobený k životu v mělkých zarostlých vodách. Je také schopný přežít pod silnou vrstvou ledu.  Bohužel ho ubývá a za posledních 25 let  je zhruba na polovině původního stavu a musí se uměle vysazovat i tam, kde se byl schopen sám množit.

lin_obecny.jpg    

štika obecná

Během útoku na kořist dokáže štika vyvinout rychlost až 30 km/h! Štika obecná je naší nejrychleji rostoucí rybou, alespoň co se týká prvních pár let jejího života. Rok od vylíhnutí z jikry může měřit  40, nebo dokonce i přes 50 cm. Běžnější délka ročních štik je však 25 cm.

stika.jpg    

paticka.jpg
inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.